Program 2022
V letu 2022 so programske smernice Cirkulacije 2 nadaljevanje začrtane poti – z nekaterimi adaptacijami:
- Cirkulacija 2 kot lokalno vozlišče: ohranitev obstoječih infrastrukturnih možnosti – kar se tiče ustreznega prostora in urbane lokacije.
- Ohranjanje tehnoloških možnosti za izdelavo potrebnih prototipnih naprav za namen umetniških projektov – internih in eksternih
- Ohranjanje obstoječe raznolike programske dinamike z okoli 30 dogodkov letno – živa umetnost.
- Razširitev števila lokalnih producentov Cirkulacije 2 z dveh na štiri posameznike – različnih generacij in estetskih polj.
- S tem povezana razširitev na mlajše generacije umetnikov in njihovih publik, kar je že primer, vendar se še večja utrditev te situacije.
- Transgeneracijski pristop tudi naprej.
- Prejšnje pomeni delovanje na način „odprtih kanalov“, vendar dokaj strogo znotraj raziskujoče, eksperimentalne povezovalne/ sodelovalne abstraktne transdisciplinarne sodobne umetnosti. To predvsem pomeni določeno avtonomijo sodelujočih segmentov.
- Soorganizacije in koprodukcije s posamezniki, umetniškimi skupinami in drugimi organizacijami.
- Vzpostavitev rednih mednarodnih sodelovanj in izmenjav projektov čez mejo. Tokrat z malo drugačno strategijo: z izmenjavo programov dveh precizno definiranih lokacij.
- Obdržati in še naprej zagotavljati možnost hitrih in nepredvidljivih tekočih produkcij ter gostovanj – lokalno in mednarodno – taktični pristopi. Tudi možnost hitrih in nepredvidljivih ekspertnih tehničnih pomoči pri projektih drugih umetnikov – t.i. podporni program – tudi taktični pristopi.
- Nadaljevati s principom „tout court“ – približno enotedenske intenzivne skupinske priprave predstav/ dogodkov – in s tem povezane kratke rezidence, ki pa zagotavljajo nove produkcije – ali dodatno razvite postprodukcije umerjene na prostor.
- Ohranjati obstoječe enakovredno razmerje po spolih umetnikov – ter tudi med razmerjem domačih in tujih umetnikov. Generacijska razpršenost.
- Še naprej vztrajno beležiti, arhivirati in ustrezno objavljati podatke o vseh izvedenih projektih. Še naprej objavljati najbolj zanimive zvočne in video posnetke v obliki pričakovanih formatov / „produktov“ – glasbeni albumi in podobno.
- Predvideti in pripraviti za objavo razmeroma obsežno publikacijo o dosedanjem delu, projektih in motivih Cirkulacije 2.
Omenili smo dva zanimiva principa: Cirkulacija 2 kot lokalno vozlišče in taktični pristopi.
Prvo se tiče velike problematike v zvezi z izginjajočimi prostori za neodvisno produkcijo. To je seveda povezano z današnjo situacijo visoke gentrifikacije, ko so zemljišča enormno pridobila na vrednosti, vse ostale (simbolne) vrednosti pa so v razkroju. Seveda bo tudi ta balon nekoč počil, v vmesnem času pa je vseeno potrrebno poskrbeti za ohranjanje neodvisne produkcije, ki vendarle poteka po povsem drugačnih kriterijih, kot je to na umetniškem tržišču. Predvsem zavedanje o kolektivnih praksah, medsebojni pomoči in sodelovanju je visoko na vrednosti lestvici. Poimenujmo to etični moment, ki je predvsem družbeno koheziven. Tudi tipično urbani. Cirkulacija 2 je s svojo odprtostjo za sodelovanja, kjer pa je estetski kod zelo bistven, po našem mnenju model za sedanjost in neposredno prihodnost. Antibirokratski pristop nas povsem ločuje od že povsem birokratiziranih NGO-jev.
Taktični pristopi se tičejo hitrih in lucidnih načinov povezovanja, reakcij na potrebe in želje okolice – sorodnih umetniških grupacij, zgoščevanje javnih dogodkov, ko so razmere ugodne, adaptacije predstavitvenih form na načine, ki še vedno omogočajo ohranjanje stikov s publiko / sceno. Polovica publike je prav tako umetnikov. Na ta način se prispeva h kohezivnosti znotraj še vedno v Sloveniji zelo dinamične sodobno-umetniške scene. Sugestije o hiperprodukciji in kulturnem domu še vedno zavračamo kot namenoma razdiralne in konceptualno nedomišljene ideje umetniškega trga, oziroma ideologov modernistične estetike (umetnik = genius loci).
Med spremembami je najbolj pomembna razširitev skupine notranjih producentov, kar smo načrtovali že leta 2018, vendar ustreznih kandidatov ni bilo. Pri kandidatih to pomeni, da imajo željo po združevanju in povezovanju znotraj scene – torej nadaljevanje logike vozlišča. In seveda: producent mora biti hkrati tudi umetnik – ne birokrat. V letu 2021 nam je to končno uspelo. Za leto 2022 smo k producentski in kustosni vlogi pozvali dva ustrezna posameznika. V vlogi lokalnih producentov v okviru Cirkulacije 2 odslej nastopamo: Borut Savski, Stefan Doepner, Tatiana Kocmur in Miha Erjavec – z logistično pomočjo Sanje Simić.
Pred nekaj leti smo skušali navezati enakovredne dolgotrajnejše mednarodne izmenjave / produkcije, kar se je tistega leta tudi zgodilo. Vendar se je omejilo le na en tak primer. Postalo je zelo jasno, da je atomizacija umetnikov na tržno blago zelo velika in je danes le malo kohezivnih umetniških grupacij. Cirkulacija 2 je po mnenju nemškega umetnika Mikea Hentza zadnji primer. Mednarodni umetniki, s katerimi komuniciramo individualno, dojemajo Cirkulacijo 2 kot prostor svobodnega umetniškega ustvarjanja – in nič več. Ne razumejo te bistvene družbene razlike in na osebnem nivoju pristajajo na t.i. umetniško tržišče. Z njimi sicer vzdržujemo večletne stike in jih redno vabimo k sodelovanju.
Strategijo mednarodnega sodelovanja smo zdaj zastavili nekoliko drugače: kot možnost izbire in izmenjave rednega umetniškega programa s točno določeno lokacijo – galerijo ESC v Grazu. V naslednjih letih bomo na obeh straneh predlagali nekatere programske enote kot možnost za gostovanje – gostujoča lokacija pa se bo odločila, katere vzame v svoj program. V letu 2022 najprej po ena izmenjava, v naslednjih letih 2 – kar je verjetno optimum. Z mestom Graz načrtujemo tudi druga vzporedna sodelovanja.
Od lokalnih sodelovanj/ soorganizacij smo se za leto 2022 že dogovorili z naslednjimi: Rdeče zore (KUD Mreža), kolektiv Mismo Nismo, Studio 8.1 Instituta .abeceda, Artgroup RGB, Ryuzo Fukuhara, FriFormAV KUD Mreža, Zavod BabaLAN (Vlado Repnik). Med te lahko dodamo še iniciative, ki delujejo v podhodu Ajdovščina (Zavetišče za zavržene rastline in projektni prostor Hupa Brajdič) – s katerimi že tvorimo lokalno mikro-vozlišče.
V zadnjih šestih letih v programu Cirkulacije 2 na letni ravni sodeluje prek 60 različnih umetnikov – polovica moških in žensk, malo manj kot polovica tujih umetnikov. Vzdržuje se raznolikost med generacijami, sodelovanja z drugimi organizacijami so številna. Tudi estetska raznolikost je velika, s tem da vztrajamo pri abstraktnih formah – stran od predvidljivih formatov normalizacije. Stabilnost je v številu programskih enot – okoli 30 na leto. Skupno število obiskovalcev je predvidljivo – okoli 30 na dogodek. Na letni ravni skupaj okoli 1200.
Od okoli 30 programskih enot na letni ravni predstavlja neposredna produkcija Cirkulacije 2 približno tretjino. Nekaj manj kot tretjina je gostovanje drugih sorodnih organizacij in umetnikov-samoproducentov. To so različne soorganizacije in koprodukcije Preostala tretjina so sprotna dogovarjanja, kar običajno imenujemo mali projekti in bistveno vplivajo na podobo Cirkulacije 2 kot odprtega prostora – vozlišča. Med to sodijo tudi hitri dogovori o strokovni pomoči pri izdelavi naprav v projektih predstavljanih drugje. Tudi v takšne projekte vstopamo kot partner, kadar je estetsko-etični razlog prisoten. Pogosto so ti prispevki prostovoljno delo, ki ponovno prispevajo k vmeščenosti Cirkulacije 2 v lokalni prostor.
Z omenjenimi številkami je dosežen optimum, ki ga je treba ohranjati, kar formalno ni zelo težko. Hkrati je treba ohraniti načelo odprtosti in lucidnosti za neprestane kvalitativne spremembe. Kvaliteta tu se tiče načinov umetniškega sodelovanja – in ne umetniških izrazov. To bi lahko imenovali etična podstat. Pri inteligentnih umetnikih kvaliteta umetniških del pride sama po sebi.
Program 2022:
24. januar 2022: Emil Memon GRAFFITI finissage!
Svečano zaprtje slikarske razstave / grafiti maxi slike/ multi-media mini-festivala Emila Memona z naslovom GRAFFITI se bo zgodilo v ponedeljek, 24. januarja 2022 ob 20.00 v Cirkulaciji 2 | Podhod Ajdovščina Ljubljana.
Grafiti slikarija gromozanskih dimenzij 10 x 2.5 m je končana!
V dokaznem postopku, ki bo javen, bo z uvodnim nastopom sodeloval svobodni impro dvojec Petko & Potokar (del orkestra Pinja jazzna):
Marko Petrušič clavinova
Primož Potokar monotribe z efektom
Več na http://www.cirkulacija2.org/?p=8447 http://www.cirkulacija2.org/?p=8533
4. februar 2022: [Cirkulacija 2 & FriForma] Dve trobenti: Silvan Schmid & Timothée Quost / dva Seijira: Seijiro Murayama & Jernej Babnik Romaniuk
Oba dvojca se (po našem mnenju) močno trgata od determinant (že sicer dokaj razrahljanega) glasbenega okvirja, kar pri instrumentalistih pomeni še dodatno trganje od večstoletnih determinant njihovega instrumenta. Kako je mogoče, da se kljub takemu pristopu muziciranju vseeno prenesejo vse navdihujoče glasbene prvine?
Silvan Schmid & Timothée Quost
Silvan Schmid (CH) akustična in ojačana trobenta
Timothée Quost (FR) akustična in ojačana trobenta
Trobentaški duet Silvana Schmida in Timothéeja Quosta ustvarja in razvija svobodno improvizirano glasbo z eksperimentalnim pristopom skladanju in prosto sprotno skupno domišljijskim pristopom. Na tej prvi skupni turneji se bosta 4. februarja ustavila v ljubljanski Cirkulaciji 2.
in enakovredni lokalni intro:
Seijiro Murayama & Jernej Babnik Romaniuk
Seijiro Murayama (JPN) akustična tolkala in glas
Jernej Babnik Romaniu (SLO) elektronske zvočne intervencije
Seijiro Murayama je že več let dokaj pogosto gost na lokalnih prizoriščih in rezidencah. Njegov ponavadi skrajno čist pristop temelji na pozornosti do prostora in kraja, energije publike – ter do doživljanja tišine (na različnih ravneh). Jernej Babnik Romaniuk bo svoje sprotne zvočne intervencije gradil s pomočjo zvočnih posnetkov taistega Seijira Murayame – ki so nastali letos v Ljubljani v sklopu Seijirove umetniške rezidence.
Več na http://www.cirkulacija2.org/?p=8555
10. februar (do 4. marec) 2022: Dominik Mahnič – Prezenca in e-senca (imaginarni prostor)
Pregledna razstava najnovejših stvaritev akademskega slikarja Dominika Mahniča, ki s svojimi pristopi vedno preseneča, saj mu uspeva združiti na videz nezdružljivo: tradicijo in inovacijo (oz. tehnizacijo). V program Cirkulacije 2 tako vnaša razmislek, ki ni za nikogar izključujoč. V vedno bolj miselno zamejenih svetovih je to pomembno.
Na razstavi prezenca in e-senca bo predstavljen rezultat prizadevanj materializacije slik z uporabo računalniškega in strojnega vmesnika. Gre za slike večjega formata v posebni tehniki „čopičografija“. Čopičografija je moje poimenovanje tehnike pri kateri je čopič tisti element, ki ima zadnji stik pri nanosu barve na površino. Čopičografije so razultat petletnega raziskovanja in izdelovanja platforme za strojno računalniško vodeno nanašanje barv, natančneje: pigmenta v emulziji. Gre za inovativen digitalni stroj. Za čopičografijo je bila izdelana namenska programska oprema. V petih letih je nastalo na stotine del različnih velikosti, pristopov, rešitev. Sama metoda je dosegla suveren nivo, ki bi ga rad predstavil javnosti.
Slike bodo razstavljene na poseben način v imaginarnem prostoru, kar pomeni, da bodo zasukane iz absoultnega prostora horizontalne in vertikalne ravnine, s čimer pridobijo na avtonomnosti ter s tem omogočijo gledalcu pristnejše izhodišče za doživetje podobe.
Domača stran: https://app.assembla.com/spaces/dominik-mahnic/wiki
Spletne strani: http://www.cirkulacija2.org/?p=6177 http://www.cirkulacija2.org/?p=3302 http://www.cirkulacija2.org/?p=3250
Več na http://www.cirkulacija2.org/?p=8583
7. marec do 13. marec 2022: Feminizem zavzema mesto!: Anna Lerchbaumer, Conny Zenk, Hui Ye in Nika Erjavec
23. Mednarodni feministični in kvirovski festival Rdeče zore vabi občo javnost in intermedijsko kliko na naslednji dogodek v večletnem ciklu FriFormA\V, v kateri se bodo predstavile tri avstrijske umetnice Anna Lerchbaumer, Conny Zenk in Hui Ye ter domača Nika Erjavec. Večerni performans in razstava pod naslovom Feminizem zavzema mesto! bosta predstavila več del štirih sodobnih avdiovizualnih umetnic, ki preizprašujejo vlogo mesta in posredno vlogo ženske* v mestu.
Anna Lerchbaumer, Conny Zenk, Hui Ye in Nika Erjavec bodo tako, v sklopu 23. Mednarodnega feminističnega in kvirovskega festivala Rdeče zore v koprodukciji s serijo avdiovizualnih dogodkov FriFormA\V in Cirkulacija2, predstavile svojo novejšo produkcijo avdiovizualnih del. Umetnice mlajše generacije druži ustvarjanje sodobne zvočne ter vizualne in video produkcije, njihove umetniške vtise pa velikokrat predstavijo v obliki avdio-video instalacij, skulpturalnih zvočnih instalacij ter performansov, pri katerih je poudarek na sodobnem eksperimentalnem elektroakustičnem zvočenju.
Več: http://www.cirkulacija2.org/?p=8737

multimedijski eksperimentalni dogodek / koncert
MRM TRIO sestavljajo dobro poznana imena eksperimentalne scene iz Srbije, Avstrije in Hrvaške: Marina Džukljev (orgle Eco Tiger), Richie Herbst (modularni sintisajzer) in Miodrag Gladović (električna kitara, elektronika). Člani MRM z improvizacijsko igro dinamičnih in gostih dronov, ki jih v živo obdelujejo, modulirajo in kombinirajo, stremijo k odkrivanju skritih zvokov.
V Cirkulaciji² se bo „dronenje“ MRM prvič prepletalo z živo vizualizacijo, ki jo bo ustvarjala lokalna intermedijska umetnica Lina Rica.
Več: http://www.cirkulacija2.org/?p=8806
31. marec 2022: Martina Jurak – Vorbeikommen | Prehajanje
Gibalno-zvočni performens s pripravami in izdelavo gibalnih senzorjev. Vorbeikommen ali v slovenščini Prehajanje je zvočno-plesni performans sestavljen iz monumentalnih podob in zvokov nadgrajenih z osebnimi mitologijami umetnice.
Prehajanje razpravlja o pojmih nestabilnosti, asimilacije, spreminjanja, izolacije in preminevanja, ki jih je Jurak bila deležna ob njeni preselitvi v tujo državo in živahnem življenju velemesta Berlina. Njen performans prikazuje prehajanje med različnimi intenzitetami – poglavji njenega življenja, ki se tekom performiranja kažejo kot različne vizualne podobe. Za umetnico je bilo preteklo leto, poleg svetovne zdravstvene krize, obdobje seljenja, doživljanja osebnih stisk in raziskovanja razpok skozi katere lahko pride do premika.
Njene koreografije so sestavljene iz elementov japonske plesno-gledališke umetniške zvrsti butoh, katere tematika je velikokrat minevanje – zavest o končnem in posledično prehajanje v predrugačene oblike.
Spletna stran: https://mjurak.com/
Več: http://www.cirkulacija2.org/?p=8797
6. april 2022 – FriForma dublet:
VVU (Violeta García & Javier Areal Veléz)
Primož Sukič igra Michael Pisaro-Liuja
Dva zelo različna koncertna sklopa na aprilskem dogodku FriForme. Primož Sukič bo predstavil svoj album Mind Is Moving (IX), skladba Michael Pisaro-Liuja, ki je pred kratkim izšel pri založbi Edition FriForma. Isti večer bo v Sloveniji debitiral duo VVU v katerem nastopata violončelistka Violeta García in kitarist Javier Areal Vélez.
Več: http://www.cirkulacija2.org/?p=8840
13. april 2022: Uspavanka za Cirkulacijo št. 2 in druge zvočne zgodbe
Marko Batista in UAZ14 | Uspavanka za Cirkulacijo št. 2
Mauricio Valdés San-Emeterio | Desierto Sonoro – 16:30 min / deep listening session
Borut Savski | Trije bratje
Boštjan Leskovšek | Ni prihodnosti, ni sedanjosti – le preteklost.
Štiri zvočne zgodbe peteroglavega zmaja – zbranega okoli zvočnega sistema, ki ga v v zadnjem desetletju gradi in uporablja Marko Batista. Pet glav bo spregovorilo vsaka zase, ali v dialogih. Štiri zelo različne osebne zvočne zgodbe. V kontekstu zvočnega sistema bodo vse zgodbe hkrati preizkus in demonstracija. Poslušalnica in koncertno okolje.
Več: http://www.cirkulacija2.org/?p=8905
22. – 28. april 2022: Kasper T. Toeplitz (Pariz / Francija) – BURNING HOUSE
Kasper T Toeplitz (1960, Pariz, Francija) je bil nesojeni gost Cirkulacije 2 v času največje kovidske krize. Kljub temu, da smo poskušali realizirati projekt tako v jeseni 2020, kot v začetku 2021, ni šlo. Morda bo tokrat uspelo?
Projekt z naslovom Burning House je zasnoval po posvetovanju z ekipo Cirkulacije 2 – po sugestiji trenutnega krovnega vsebinskega koncepta Cirkulacije 2 – države kot razsvetljenske ideje stroja za izboljšanje sveta. V njegovi perspektivi projekta se nakazuje ideja o razpadu te ideje, oziroma zagovor kaotičnemu principu samoorganizacije. Bolj konkretni način izvedbe projekta in bolj očitna metaforika bo bolj jasna čez mesec ali dva.
Kasper T. Topelitz je v tem projektu najprej skladatelj. Kompozicija pa je lahko zelo široko ime za kakršno koli zgradbo/ sistem. Decentralizirana kompozicija: za sprehajajočega se obiskovalca se zvok spreminja glede na njegovo pozicijo. Skladba brez ”centra” – “raztresena” po mnogih “sobah”. Metafora „multitude“ in glasov različnih mikroskupnosti? Ali lahko zapojejo enoglasno? To verjetno ni vprašanje, saj je avtor pristaš skrajnih in nasičenih zvočnih skulptur. Vendar je tudi klasično izobraženi skladatelj, tako da lahko pričakujemo raznoliko dinamiko zvoka.
Sugestija avtorja je, da bo skladbo po tednu priprav izvedlo nekaj glasbenikov in neglasbenikov – na instrumentih, na elektronskih napravah – kakorkoli. Verjetno tudi avtor sam. Obljublja simbolično notacijo.
Domača stran: http://www.sleazeart.com
Eseji: http://www.sleazeart.com/SA_textes.html
Video izbor: https://www.youtube.com/user/sleazeArt
Več: http://www.cirkulacija2.org/?p=8941
2. do 5. maj 2022: Studio_8.1; produkcija .abeceda
6. do 12. maj 2022: Rojstni dan Radia Študent // literarni večer in razstava
13. maj 2022: Nove zvočne in druge zgodbe /Anita Wach, Borut Savski. Simon Macuh,…) // v sodelovanju z Via Negativa
19. – 31. maj 2022: skupinska razstava Skupni Imenovalec / Common denominator
Sodelujoči: Alen Ožbolt, Ksenija Čerče, Dejan Knez, Tatiana Kocmur, Francisco Tomsich, NAME, Urška Savič, Tilen Kurent, Damián Vega Velasco, Nina Pivk, Cirkulacija 2
Skupni imenovalec je tisto kar je skupno vsem razstavljalcem – začasni prostor množine mikro-poskusov samoorganiziranj – raziskovanj in ustvarjanj alternativnih skupnih praks. Ki se morajo nadaljevati. Pri tej razstavi je skupni imenovalec na simbolni način predstavljen prek umetniških del – slik, risb, instalacij, videov, fotografij,…
Dela so v materialih, tematikah ali osebno historično nabita z izkušnjo in/ ali spominom na določen čas in prostor, ki so si ga delili sodelujoči umetniki.
Naslov razstave seveda vsiljuje vprašanje: kaj pa je skupni imenovalec razstave? Najkrajši odgovor: Rog. Vendar ne spomenik Rogu. Rog kot simbolni začasni prostor nedavne množice mikro-poskusov samoorganiziranj – raziskovanje in ustvarjanje alternativnih skupnih praks. Ogibanje neposrednih navezav na idealizirane & ideologizirane prikaze Roga. Bolj poudarjamo splošnejše koncepte samoorganiziranosti in samomotiviranosti posameznikov v neke ustrezne oblike alternativnih skupinskih snopov (-> skupnih imenovalcev). Motivacija Cirkulacije je vključitev takšnih modelov umetniških javnih prostorov v obstoječo kulturno politiko.
23. – 30. junij 2022: Študentski razstavni projekt Ulica (VIST – Fakulteta za aplikativne vede – Oddelek za fotografijo)
25. do 30. julij 2022: Studio_8.1; produkcija .abeceda
julij, avgust, september 2022: 1,5 + 1,5 – Tatiana Kocmur (nadaljevalni dialogi: Liza Šimenc, Borut Savski, Giampaolo Parrilla)
Nadaljni razvoj gibalno-zvočno-vizualnega performativnega pristopa in izvedba treh performensov
V drugi seriji dogodkov 1,5 + 1,5 avtorica želi nadaljevati z živimi formami, ki jih je tekom leta 2021 soustvarila z tremi umetniki – slikarjem, plesalko in intermedijskim umetnikom. Avtoričina glavna skrb pri zasnovanju projekta je bilo zbliževanje ustvarjalcev različnih generacij in področij za oblikovanje estetsko raznolikih umetniških produkcij, ki segajo čez ustaljene oblike umetniškega izražanja.
Posamezni umetniški pristopi, ki so nastali med obdobjem pandemije, so temeljili na ustvarjanju kreativnih orodij za alternativne načine komuniciranja v času omejitev in neželjenega dotika. V dialogu s posamezniki je idejna vodja projekta uspela ustvariti tri različne kreativne dizkurze, ki so temeljili na razmerju dveh teles – posameznice in skupnosti, telesa in novih načinov za sporazumevanje.
Prvi vizualni dialog 1,5 + Instrumenti (MGLC Švicarija, 2021) ustvarjen z Lizo Šimenc se je v raziskovanju novih komunikacijskih metod usmeril na razmislek o telesnih podaljških. S popačitvijo ukrepov za zajezitev epidemije sta umetnici ustvarili nenavadno podobo dveh teles, ki z upoštevanjem ukrepov, želita vzpostaviti odnos. V drugem avdio-vizualnem dialogu 1,5 + Asinhronost (Cirkulacija 2, 2021) sta se idejna vodja in umetnik Borut Savski osredotočila na fenomen časovnega zamika zvoka ali podobe, ki se zgodi ob komuniciranju na daljavo. Njuna tema je izhajala iz trenutne situacije, ko se fizični svet zaradi omejitev ob izbruhu pandemije v veliki večini prestavi v prenešeni / digitalni svet. Tretji dialog 1,5 + Diorama (Hupa Brjadič Produkcija, 2021) je nastal v sodelovanju z italijanskim slikarjem Giampaolo Parrilla, kot site specific dogodek, kjer sta avtorja upoštevala značilnosti prostora galerije za ustvarjanje specifično formo eksponata, ki spominja na izložbo / diorama. Obiskovalci so lahko čez stekleni portal galerije prisustvovali ritualu soočanja in razumevanja stanja pandemije ter njenih posledic.
Našteti umetniki so bili v projekt povabljeni kot soavtorji posameznih enot, kar označuje enakovrednost akterjev pri ustvarjanju in izvajanju. Kakovostni umetniški jeziki, ki so se izpostavili tekom sodelovanja, so zagon za njihov nadaljnji razvoj v letu 2022. Nadgradnje posameznih segmentov bodo potekale na intelektualni in umetniški ravni in bodo vključevala nove informacijske in komunikacijske tehnologije.
začetek avgusta 2022: Plateau Residue (Aljaž Celarc in Eva Pavlič Seifert) – FOTOFON
Dvotedenska zvočno-svetlobna instalacija s predhodnim razvojem in izdelavo potrebnih naprav.
Projekt PLATEAU RESIDUE – FOTOFON je sodelovanje glavnega producenta KID KIBLA Maribor in Cirkulacije 2 Ljubljana. Oba producenta sta pri avtorjih izrazila interes za predstavitev njunega dela. Tako bo Cirkulacija 2 v celoti poskrbela za tehnično pripravo projekta, poleg tega bo v svojem prostoru izvedla 14-dnevno predpremierno instalacijo v Ljubljani. Glavni producent KIBLA prijavlja produkcijo in iz tega krije stroške Cirkulacije 2 za izvedbo razvojnega segmenta, izdelavo senzorjev, programiranje in testiranje publike.
Projekt z delovnim naslovom Fotofon bo atmosferična zvočno-svetlobna instalacija, ki bo združila tehnologiji fotofonike in kontaktnega prenosa zvoka v notranje uho (t.i. bone conduction). Tehnologija fotofonike je bila prva brezžična informacijska tehnologija in je neposredna predhodnica današnjih optičnih vlaken. Iznašel jo je A. G.Bell leta 1880, 17 let pred Marconijevo iznajdbo radija. Fotofonika je bila nišno v uporabi vse do druge svetovne vojne, a nikoli ni doživela splošne uporabe, bila je zelo nišno uporabljena Fotofon je sestavljen iz sprejemnika in oddajnika. Oddajnik pretvarja zvočne valove v svetlobne signale, ki jih sprejema svetlobno občutljiva celica in pretvarja nazaj v zvočne valove.
Tehnologija kontaktnega prenosa zvoka deluje s pomočjo resonančne sposobnosti trdnih teles in površin, da postanejo zvočno telo – zvočnik. Tako lahko naša lobanja postane medij za predvajanje zvoka v notranje uho, če nanjo naslonimo kontaktni zvočnik. Tako lahko zvok slišimo neposredno v notranjem ušesu, ne, da bi ga slišali drugi v okolici. Združeni tehnologiji imata unikatno možnost, da svetlobna inštalacija postane narativni medij, ki se s pomočjo fotocelice pretvarja v zvok, ki ga gledalec sliši v svoji glavi. Tako bo možno, da bomo s pomočjo dodatnih klasičnih zvočnikov še poglobili gledalčev suspenz.
16. do 18. avgust 2022: Studio_8.1; produkcija .abeceda
avgust 2022: Lapsus-quo; izvajajo NOTA (Boštjan Simon, Elvis Homan, Liza Šimenc)
Avdio-vizualni performans Lapsus-quo je transdisciplinarni projekt, ki s pomočjo sodobnih tehnologij obravnava fascinacijo današnje družbe nad vsestranskim napredkom, ki temelji na tempiranem načinu življenja.
Vsakodnevni prometni zamašek je tipičen primer tega, čemur nemški filozof Peter Sloterdijk pravi status-lapsus-quo, je zmota ali korak v napačno smer pri realizaciji modernistične kinetične utopije. Trivialno dejstvo, da je kinetika edina etika modernosti, da se vse podreja učinkovitejšemu in hitrejšemu premoščanju in prevažanju, ponavadi označujemo z besedo napredek. Ta napredek ali preskok v mobilnosti ni samo v tem, da se nekdo lahko premakne iz točke A v točko B, ampak v povečani zmožnosti nekoga, da naredi te premike. Ko je kinetično opolnomočenih in osvobojenih dovolj ljudi, pa se pojavijo logistični in ekološki problemi, ki jih nismo zaznali prej. Prometni zamašek kot temeljni paradoks kinetične utopije nakazuje na razpoke v koncepciji pretočnosti, gibanja in navsezadnje napredka.
Trojica za ustvarjanje perfomansa uporablja kontakne mikrofone in LED lučke povezane na telo, ki ob dotiku ustvarjajo zvoke in svetlobo. Celotna kompozicija je sestavljena iz gibov, zvokov, podob in senc generiranih v trenutnem času. Delo enakovredno združuje dve umetniški zvrsti (ples in glasbo), kjer umetniki presegajo meje lastnih umetniških področij za ustvarjanje skupnega kinetičnega telesa.
Projekt Lapsus-quo je prvi izdelek umetniške skupinine NOTA (None Of The Above), ki raziskuje paradokse kinetične utopije – sodobnega teka za napredkom – teka na mestu.
2. do 4. september 2022: Studio_8.1; produkcija .abeceda
12. do 15. september 2022: Studio_8.1; produkcija .abeceda
15. – 17. september 2022: TRESK / festival glasbenega založništva / produkcija Radio Študent
september 2022: BIG BANG (Ronald Gonko, Robert Lisek, Stefan Doepner, Borut Savski)
Big Bang se asociativno/ besedoklepsko nanaša na big-bend, saj je avtor v osnovi glasbenik. Njegova osnovna želja je na enem mestu zbrati veliko glasbenikov, ki bi po njegovem prešli trenutno izjemno razširjeno – a zelo reducirano situacijo / prakso eksperimentalnih solo in duoperformensov. Ti se vodijo kot osebne umetniške ekspresije. Tudi javne predstavitve teh projektov potekajo na način umetniških predstavitev (in ne glasbenih). Avtor takšno prakso postavlja pod vprašaj, saj na drugi strani skrajne individualizacije obstaja segment človeškosti, ki se mu reče kolektivna pripadnost, ki ni le negativna, ampak ima v prenešenih pomenih širše dimenzije: posamezno je le del celote – človek pripada družbi, človek kot družbeno bitje. Fiziološka podstat obstaja – reče se ji empatija. Pripadnost človeški vrsti. Civilizacija tudi ni konstrukt individualnosti – prej je tako skrajno atomizirani individuum (-> davkoplačevalec) civilizacijski konstrukt. Avtor kot vodja kar nekaj številčno močnih skupinskih glasbenih projektov se bolj kot kdo drug zaveda možnosti kohezivnega kolektivnega glasbenega telesa. Opisuje stanje duha, ko takšno izvajalsko telo dosega umetniške presežke. Pri tem omenja čisto fizično-psihološke aspekte.
V tem projektu predlaga konceptualni pristop:
Simulacijo s pomočjo skupine štirih performativnih umetnikov ali umetnikov s področja računalniških umetnosti, video umetnosti, ali skladatelji računalniške glasbe – in bi se kot taki vključili v skupinski živi performens. KRAFTWERK (nemški elektronski pop bend) so se v nekaterih svojih nastopih in intervjujih po izidu albuma „Mensch-maschine“ (1978) pojavljali napravljeni kot nežive lutke, da bi do absurda zmanjšali pomen njihovih osebnosti v vlogi pop zvezdnikov.
Simulacija BIG-BANG performensa v izvedbi “big-benda” bi torej morala biti “večja” – oziroma bi morala na nek preseči “veličino” svojih sestavnih delov – članov. To bi se lahko uresničilo tudi z dodanimi živimi video- in svetlobnimi projekcijami vrste prenosnih računalnikov, povezanih v skupino s pomočjo programiranih nevronskih mrež. Umetna inteligenca, ki prav tako prispeva k “potujitvi” – če potujitev razumemo kot odmik rezultata od posameznikovega dejanja/ hotenja.
Osnovna tenzija koncepta se nanaša na Baudrilliardovo besedilo “Simulaker in Simulacija | Simulacra and Simulation” (1981), v katere Jean Baudrillard zastavi: “Simulaker ni nikoli tisto, kar prikriva resnico – to je resnica, ki skriva, da je ni. Simulaker je res”. Besedilo se nanaša na vprašanje, kaj je realnost – še posebej v svetu elektronskih in digitalnih naprav – ki proizvajajo podobe – “sence”.
Člani pri pripravi in izvedbi performensa:
– Ronald Gonko
– Robert Lisek
– Stefan Doepner
– Borut Savski
konec septembra 2022: Vida Voyage
jesen 2022: Cirkulacija 2: GRAZ <-> LJUBLJANA
GRAZ <-> LJUBLJANA je ponovna aktivacija programske izmenjave na pobudo nosilcev dveh institucij (Reni Hofmueller/ galerija ESC Graz in Borut Savski/ Cirkulacija 2 Ljubljana), ki je v preteklosti do neke mere že potekala – pred dvajsetimi leti v sklopu programa Radia Študent Ljubljana, v galeriji Kapelica Ljubljana, na fetivalu Ars Electronica 1998 – ter še marsikje. Zelo konkretno pa pred petnajstimi leti prek projekta KUD Trivia z naslovom „Vmesni prostori“ (2006) in malo kasneje prek bolj individualnih sodelovanj – tudi v projektih Cirkulacije 2. Po letu 2013 so se vsi ti prostori precej introvertirali, saj so do izraza vedno bolj prihajale t.i. preživetvene strategije teh prostorov.
Cirkulacija 2 je v zadnji petletki doživela razcvet predvsem po zaslugi velikih prostorov, s katerimi razpolagamo. Potrebno jih je bilo deliti in omogočiti bistveno povečanje dinamike določenih vrst umetnosti v lokalnem okolju. Tudi lastna produkcija se je razširila na produciranje raznolikih generacij umetnikov in mnoga sodelovanja z drugimi podobnimi organizacijami. V tem trenutku je Cirkulacija 2 lokalno pozicionirana izjemno dobro.
Tuji umetniki so s svojimi prodornejšimi načini dela pri zaznavanju Cirkulacije 2 kot posebnega prostora celo prednjačili. Med njimi smo našli kompatibilne umetnike, ki se s svojimi projekti redno vračajo. Poskusi identificiranja podobnih grupacij v tujini so bili precej borni. V mednarodnem umetniškem prostoru je sicer Cirkulacija 2 v tem trenutku unikum – pravijo mednarodni poznavalci samoorganiziranih in kolektivitičnih umetniških praks (Mike Hentz). Strategija programskih izmenjav je mehki (neinvazivni) način mednarodnih sodelovanj z institucijami, čeprav z manj kompatibilnimi organizacijami. Med temi je galerija ESC v Grazu še najbolj kompatibilna.
Izmenjave se tokrat tičejo predvsem mlajših (okoli 30 let), vendar dozorelih umetnikov, ki imajo tekoče produkcije v enem od obeh prostorov v tistem letu. Sodelovanje je zamišljeno kot večletno – z vsakim letom več izmenjav – dokler ni doseženo optimalno število, kar ne bo več kot štiri letno. V letu 2022 sta predvideni dve: ena v Grazu in ena v Ljubljani.
Cirkulacija 2 je za leto 2022 podpisala pisma o sodelovanju (souporabi prostorskih in tehničnih kapacitet) še z naslednjimi organizacijami & posamezniki:
- FH Joanneum / University of Applied Sciences
- Oddelek za fotografijo VIST – Fakultete za aplikativne vede / razstavni projekt Ulica (enotedenska razstava konec junija 2022)
- projekt Glasbena miza avtorja Tjaža Juvana
- cikel petih koncertov v produkciji Inštituta Egon March (prek celega leta)
- Inštitut za urbana vprašanja – v sklopu festivala ulične umetnosti Ljubljana Street Art Festival (junij, julij 2022 v podhodu)
- “ZEMLJOKROG” v produkciji Inštituta Egon March / Urška Kristina Škerl s številnimi sodelavci (predvidoma od 18. – 22. oktobra 2022)
- Estela Žutić in Keiko Miyazaki
- projekta ALLO / Anja Mejač, Liza Šimenc, Luka Uršič in Olja Grubič
- projekta Dislociran duh / Ryuzo Fukuhara in Patricija Crnkovič
- Vlado Repnik / GVR Zavod za umetniško produkcijo