Cirkulacija 2 gosti vegetarijanko, aktivistko, umetnico, glasbenico in galeristko Reni Hofmueller
Published on January 29th, 2010Iniciativa Cirkulacija 2 po kratkem zimskem zatišju ponovno prireja obiska vredni javni dogodek v prostorih toplotne šrpalke nekdanje tovarne Rog (delavnica Cirkulacija 2). Vešer se bo zgodil v petek, 29. januarja po 20.00. Vabljeni.
Tokrat bo gostja graška umetnica, politična aktivistka in vodja galerije ESC Reni Hofmueller, s katero smo nedavno sodelovali tudi v okviru srečanja Netart Community Convention v Grazu, pred tem na seminarju Prekarne sanje (Precarious Dreams), pa pred tem na 40. obletnici eksperimentiranja na Radiu Študent – XL eksperiment v galeriji Kapelica, in pred tem (jeseni 2006) na festivalu Vmesni prostori, ki se je odvil v Grazu in v Ljubljani, ter pred tem se ob mnogih priložnostih, ki segajo tja v daljnje leto 1997. Odveč je povedati, da je tudi ena od pionirk intermedijskih in novomedijskih pristopov, ter da je tudi soustanoviteljica graškega neodvisnega radia Radio Helsinki.
V vlogi kraljice predstavitvenega in pogovornega večera bo pokazala dokumentacijo projektov, ki se ji zdijo za ta namen najprimernejši.
Mi smo predlagali, da naj bi bila ena od osrednjih točk tudi njene izkušnje glede sodelovanj – predvsem t.i. participatorne prakse. Pri tem sta ključni besedi odprtokodnost in soavtorstvo. V podalpskem okolju lahko podobne prakse očitno do neke mere uspevajo le v kreativnem okolju umetniških praks. Tako tudi v Sloveniji.
O tem se lahko razvije pogovor, morda pa tudi ob rob spodnji tezi.
Teza: Hipiji proti alternativcem
Ob rob zmerljivke hipiji sem se ze spotaknil, tokrat z malo domišljije in nekaj spomina vpeljujem osebni pogled in na podlagi nekaterih na hitro prebranih besedil, ki jih je zbral Neven Korda, še malo kolektivnejši zgodovinski pogled. Njegova vira sta med drugimi tudi Dušan Pirih Hup in Jani Osojnik, ki sta bila močno udeležena v kolektivnih umetniških iniciativah druge polovice sedemdesetih let (ki pravzaprav že ni več hipi obdobje, ampak ultralevičarsko obdobje).
Zgodovina kolektivnih pristopov in sodelovanj v Sloveniji se zdi, da se je začela tam v davnih časih hipijev, torej konec šestdesetih in v začetku sedemdesetih let. V zgodovinsko pisanje so se precej nedavno uvrstili OHO, katerih komuna/ družina se je počasi razkrajala, dokler ni postala točno to, za kar se je tudi poimenovala – le še
ena običajna družina. Zaenkrat je uradno zgodovinjena le ta faza.
Drugi val se je godil ze v t.i. ultralevičarskem obdobju druge polovice sedemdesetih, z iniciativami okoli SKD Foruma in starega Diska Študent. V tem času je nastalo nekaj zelo zanimivih produkcij, ki so vse izhajale iz intelektualističnega odnosa posameznikov do poznega socializma. A že takrat se začnejo pojavljati zmerljivke hipiji, nirvanisti. In kmalu nato puč. Antiintelektualna revolucija je prišla na Slovensko s punkom. Scena se je popolnoma prenovila in v naslednjih nekaj letih kreativno in številčno še bolj razcvetela.
Neven Korda govori o subkulturi ter nato o alternativni kulturi, ki da je že institucionalna kultura (ali tako nekako). Primer za prvo je FV in vsi njihovi diskoti, kot primer za drugo je Borghesia. Faze odraščanja.
Če štejemo pojavne oblike sodelovanj, se kar sam kot pojem pojavi NSK (Laibach in Irwin). Ni dvoma zakaj: pri teh kolektivih gre že od vsega začetka za projekt – torej tudi za samozgodovinjenje in konstruiranje pojmov, casa. Po energetskem izpraznjenju NSK-ja je nastopilo dolgo obdobje vakuuma – prva polovica devetdesetih. Na nek način se zdi, kot da je vakuum povzročila prav izjemna ekspanzija NSK-ja.
Vprašanje, ki se postavi je, zakaj kolektiva kot sta Laibach in Irwin nista nikoli dobila naslednikov, oziroma se nista prenavljala, kot se pri socialnih ojačevalcih, kar kolektivi so, sicer dogaja. Odgovor bi lahko bil: ker oba ta kolektiva v resnici nista bila prava kolektiva, ampak projekta – dizajnirani tvorbi, ki sta se le prilepili na principe sodelovanj – in jih energetsko izpraznili – ne le zase – tudi za druge.
Zanimivo pri vsem tem je to, da odmevi zmerljivk hipiji in alternativci segajo še v ta čas. Nekako tako, kot partizani in domobranci…
Borut Savski