FriForma & Cirkulacija 2: Drašlerja in Røysum
Published on May 27th, 2022V soboto, 28. maja 2022 ob 20.00 vabimo na vrhunec cirkulacijskega dela Art-Weekenda – impro koncert v Cirkulaciji 2, Podhod Ajdovščina 2, Ljubljana! V koprodukcijskem sodelovanju s FriFormo bo v cirkulacijskem prostoru aktualne razstave Skupni imenovalec nastopil živahni improvizacijski trio:
Andreas Røysum / klarinet
Jošt Drašler / kontrabas
Vid Drašler / bobni
Ko je norveška skupina Miman prvič nastopila v Klubu Metulj v Bistrici ob Sotli, se je vez, vzpostavljena z drugo norveško skupino Moe, še tesneje poglobila. Očitno obstaja skupna povezava med glasbeniki s severa in protagonisti iz krogov svobodno improviziranih glasbenih praks pri nas, ki se je postopoma začela razvijati iz postsocialističnih – samoupravnih političnih idej. Pri oblikovanju mednarodne impro-skupnosti gre prav tem idejam pripisati pomembno vlogo. Še več. Zdi se, kot da v svojem žlahtnem bistvu generirajo pristop do samega muziciranja.
Člani zasedbe Miman so se v programu Rezidentess v sklopu koncertne serije SundayNoise srečali z ožjimi člani gibanja, Joštom Drašlerjem in Vidom Drašlerjem. Tisti večer so se odločili, da bodo v poznonočnem okolju Kluba Metulj izvedli solo nastope, skupne sešne in srečanja izven programa. Po uradnih nastopih so Andreasove besede »lets play« vodile k poslušanju glasbenih idolov. V tistem trenutku so se vsi strinjali, da bi morda lahko v prihodnjih medsebojnih srečanjih kaj vrednega poglobili. Andreas, Jošt in Vid so se odločili, da je potrebno skupaj igrati tudi v bodoče, vendar jim je situacija na globalni ravni onemogočila ponovno srečanje. Preizpraševanje lastnih pozicij je pripeljalo do zaključka, da je čas za manjšo turnejo in snemanje v Bistrici ob Sotli, kjer se je pravzaprav vse začelo.
Andreas Røysum je norveški klarinetist, skladatelj, kustos in organizator. Improvizacija je temelj njegovega muziciranja in bistvena v glasbi, ki jo ljubi; naj bo to free jazz, indijska klasična glasba, balijski gamelan, maroška trance glasba ali norveška ljudska glasba. Slišite ga lahko s skupinami, kot so Miman, Nakama, Marthe Lea Band, Andreas Røysum Ensemble, Alasdair Roberts & Völvur ali v sodelovanju z glasbeniki, kot so Mats Gustafsson, Axel Dörner, Alexander von Schlippenbach, Tristan Honsinger, Paal Nilssen-Love in Kresten Osgood.
Jošt Drašler je poleg muzikologije študiral kontrabas na deželnem Konservatoriju v Celovcu pri prof. Uliju Langthalerju. V zadnjem času se intenzivno ukvarja s področji sodobnih glasbenih praks s poudarkom na svobodni improvizaciji, pri čemer ga zanimajo potenciali tveganja in njihov naravni razvoj, ki generira nepredvidljive zvočne teksture. Redno se udeležuje in tudi organizira delavnice svobodno improvizirane glasbe (BCMF, Raziskava, refleksija, Ponedeljkovo Rojišče, Mariboring, 4 States Sessions, Improcon idr.). Muzicira z najrazličnejšimi glasbeniki iz zelo raznorodnih žanrskih in nadžanrskih miljejev. Njegovo široko razumevanje glasbe preči različne žanrske okvire od free jazzovske, svobodno improvizirane glasbe, preko avant rocka do flamenca.
O Vidu Drašlerju lahko govorimo na več načinov. Od tega, da ga vztrajno srečujemo na festivu in dogodkih Ignor, kjer svojo glasbo staplja s poezijo, do mnogih dogodkov, ki jih organizira v okviru vrhniške ekipe in koncertov cikla Rojišče. V zadnjem času smo ga lahko slišali v zasedbah TiTiTi, Oholo, Svojat, odbo.oqpo, pa v duu s Tomom Jacksonom; kjer poleg steady beata vsakič znova razpira tudi polje improvizirane glasbe. V mnogih primerih je backbone benda, vedno pa je bobnar, ki sošpilavcu odpira prostor in z njim deli muziko. Zareže, kjer rezati gre ter na plin in zavoro pritiska s tenkočutnostjo izkušenega mehanika ;) ki domuje v drobovju svojega inštrumenta, ga posluša, se nanj odziva, spremlja, se navdihuje, vzpodbuja in umika … skratka igra in igra se! Je skladatelj, improvizator; pa glasbenik.
Podpora: Mestna občina Ljubljana / Oddelek za kulturo