Multipla cirkulacija – socius urbis / otvoritev RogLaba
Published on October 10th, 2012V petek, store 12. oktobra 2012 ob 19.00 je odprl lopute novopostavljeni kreativni laboratorij / kontejner z imenom RogLab na Petkovškovem nabrežju pri Ambroževem trgu spodaj pri Ljubljanici (http://www.roglab.si/sl)
Za otvoritev RogLaba (pilotskega projekta bodočega centra Rog in del evropskega projekta revitalizacije nekdanjih industrijskih prostorov poimenovanega Second Chance) so poskrbele združene sile v sestavi: Cirkulacija 2 (Boštjan Leskovšek, shop Borut Savski, Stefan Doepner, Jakob), Artgroup RGB (Simon Svetlik, Žiga Pilih, Gregor Podržaj), Neven Korda, 300.000 V.K. (Dejan Knez, Stefan, Boštjan), Boštjan Čadež, Luka Dekleva, Tierno Diallo, Ryuzo Fukuhara in Sanja Simić.
Prispevek RTV Slovenija o otvoritvi: http://tvslo.si/predvajaj/kaj-je-projekt-roglab/ava2.147799642/
Združena skupina multimedijskih/ intermedijskih umetnikov različnih področij in generacij, here ki pretežno družijo umetniške izraze in tehnologije, lasten razvoj tehnologij, pa tudi design, arhitekturo in okoljsko arhitekturo – vse skupaj z zavestjo o družbenosti njihovega početja. Vsi sodelujoči se že več let srečujejo predvsem na umetniškem produkcijskem podiju, sicer pa delujejo na različnih področjih in v različnih kontekstih – predvsem na način samozaposlenih – tako v kulturi kot v podjetništvu. Nabor sodelujočih je zavestno hibridna kombinacija umetnikov, od katerih nekateri delujejo v nekdanji tovarni Rog in onih, ki delujejo drugje. Na ta način se želimo ogniti nepotrebnemu ideologiziranju in mitiziranju trenutnega stanja.
Koncept=načrt
Multipla cirkulacija – socius urbis želi v predvideni obliki raznorodne platforme v kontekstu oblikovalskega festivala izpostaviti moment avtentične umetnosti, kreativnosti – torej samorodne in neprestano iščoče in razvijajoče se dejavnosti, ki se ne ustavlja v navideznosti sugestij, ampak zahteva rezultate tudi v realnem, materialnem, družbenem – kot kreativna umetniška scena – dinamična in živa.
Oblikovanje v širšem pomenu je specifično prisotno v obliki svetlobnega in zvočnega dinamičnega preoblikovanja okolice, ki omogoča temu ustrezno dinamično socializiranje. Pozornosti ne pleni diktat enega fokusa, temveč nekaj v prostoru razporejenih vzporednih detajlov – niti ne zelo trdnih fokusnih točk.
Pripravili smo modularni totalni dogodek, ki ga sestavljajo naslednji elementi:
– osvetlitev, obarvanje fasad z video projektorji in laserskimi projektorji, svetlobna telesa
– multimedijski performens Nevena Korde (okoli 20.00)
– koncert skupine 300.000 V.K. (okoli 21.00)
– multimedijski performens Artgroup RGB (okoli 22.00)
– vmes interaktivni zvo?ni ambient
– stand-up prigrizki
Za razliko od bolj skrajnega običajnega zvočenja Cirkulacije 2 se tokrat podredimo primarni simboliki otvoritve in sugeriramo bolj harmonično ambientalno strukturo. Podobno tudi v vizualnem učinku. Estetika, oziroma “prava mera”, se torej skuša iskati v enakovrednih razmerjih vseh elementov. Izpostavljeni so le trije avtorski deli – Nevena Korde, 300.000 V.K. in Artgroup RGB.
Pred tem…
Vizualije
Vizualni učinek lahko primerjamo s projektoma Nevena Korde, Boštjana Čadeža in drugih – Moč želje z Novega trga konec leta 2010, pa tudi Paralelne svetove, ki so se vsakega septembra zgodili na Metelkovi.
http://www.zavod-zank.si/paralelnisvetovi/
Zvočni učinek bo podoben umirjenejšim after-hours situacijam v prostoru Cirkulacija 2 v nekdanji tovarni Rog.
Način sodelovanja je način horizontalne kolektivne platforme: modularen, participatoren, preizkušen pri projektih Platforma za totalno umetnost Cirkulacije 2 v preteklih dveh letih in še v dveh letih pred tem (MKL Graz 2009, XL eksperiment v galeriji Kapelica 2009 v sodelovanju z Radiom Študent, Intermediate Spaces v Grazu in Ljubljani 2006, Concourse = discourse v galeriji Alkatraz 2010, itd.). Avtorstvo vseh intervencij ostaja v domeni sodelujočih avtorjev.
Nekateri sodelujoči:
Artgroup RGB
je umetniška skupina, ki se že desetletje eksperimentalno ukvarja z poljem umetnosti kot celostnim izraznim poljem; ustvarja ambiente, scenografije, performance, “nove” izrazne oblike in tehnološke rešitve umetniškega izraza; se ne omejuje z medijem, tematiko ali politi?no korektnostjo. Teme, ki jih trenutno obdelujejo so: celi?ni avtomatoni, ambientalni posegi ter kibernetika.
300.000 V.K.