Cirkulacija 2: pričetek predstavitev in delavnic Uvod v arduino v RogLabu
Published on December 9th, 2012RogLab = kontejner na koncu Petkovškovega nabrežja & južno od tovarne Rog
Cirkulacija 2 pričenja v četrtek 13. decembra ob 18.00 in v soboto 15. decembra ob 16.00 z rednimi srečanji ob predstavitvah, debatah in povsem praktičnih delavnicah v zvezi s pojmom arduino. Srečanja so del partnerskih dejavnosti pilotskega projekta RogLab za bodoči center Rog in del evropskega projekta Second Chance – revitalizacije nekdanjih industrijskih objektov.
Za sodelovanje na delavnici se je potrebno prej prijaviti, saj je število mest omejeno na osem!
V primeru večjega zanimanja se bomo dogovorili za dodatne termine.
Prijave pošljite na e-naslov: urska.jurman@ljubljana.si
Kotizacija za dvodnevni sklop predstavitve in praktične delavnice je 10 EUR, kar se tiče predvsem delavnice – izobraževanje je v Sloveniji zaenkrat še brezplačno.
Tisti, ki že posedujejo razvojno vezje arduino, naj ga prinesejo s seboj.
Vezje programiramo s pomočjo računalnika, zato potrebujete tudi prenosni računalnik.
Aktivnosti bodo v veliki meri potekale na osnovi pripravljenega vezja Cirkulino, ki je MIDI sekvencer – za povezavo z računalniškim ali fizičnim MIDI instrumentom. Cirkulino deluje le skupaj z arduinom.
Nekaj razvojnih vezij arduino UNO R3 bo na voljo, vendar le v povezavi z nakupom predlaganega vezja Cirkulino.
Cena vsakega posameznega vezja je 30 EUR, skupna cena za arduino in Cirkulino je torej 60 EUR. Tretji sestavni del, ki tvori celoto, je ohišje. Predvidena cena 30 EUR. Skupna investicija je torej 100 EUR. Programsko opremo dodamo brezpla?no!
Kot je bralcu verjetno jasno, kultura in umetnost sledi sociali, zdravstvu in izobraževanju – trendu privatizacije teh segmentov in prelaganju dosedaj družbenih dobrin na pleča posameznikov – potrošnikov.
Za tiste prave potrošnike pa je na voljo tudi instanten izdelek, ki se imenuje Cirkulino (kako tipično!) in ga bo možno kupiti že narejenega za ceno 100 EUR.
Arduino je hardversko-softverska odprtokodna platforma, ki omogoča izdelavo zanimivih elektronskih napravic – avtomatov in vmesnikov. Mi jih imenujemo “gadget-i”. Temelj je mikroračunalnik – torej računalnik – kar pomeni odprtost platforme za najrazli?nejše uporabe. Naslednja ključna beseda je “fizični vmesnik”, kar pomeni da je mikroračunalnik namenjen komuniciranju s fizičnim okoljem – zajemanju, obdelavi in pošiljanju podatkov – nazaj v fizični svet ali v drug računalnik – in celo na svetovni splet.
Mentorji v sestavi Borut Savski, Stefan Doepner, Saša Špacal, Mitja Cerkvenik in Jakob smo pripravili tek na dolge proge s poudarkom na širokem razumevanju pojma kreativnih industrij – delamo izdelek in ob tem preverjamo vse možnosti, ki se kažejo lahko dostopne zagretemu posamezniku. Poudarek je torej na samoizdelavi vseh sestavin. Te pa so: elektronika, robotika, programiranje, oblikovanje materialov in estetika. To seveda precej spominja na kratico BEAM (robotics – Biology, Electronics, Aesthetics, Mechanics), kar je povsem primerno.
Nekaj primerkov gadgetov/ naprav/ objektov/ interfejsov, ki uporabljajo arduino:
SonicPartner 2012 (Stefan Doepner)
Slovenski naci-baci scratcher 2011 (Borut Savski)
Še nekaj arduino zvarkov:
– Mitja Cerkvenik: sekvencer na podlagi dveh arduinov, ki je njegovo diplomsko delo http://www.mitjacerkvenik.com/ (in na youtube: http://www.youtube.com/watch?v=9_ZUEms6Qoc&feature=plcp)
– Jakobov laser 2011-12
– Boštjanov laser 2011-12
– Borutov senzorski interface za strune Nevestine harfe (2011-12)
– Borutove Prenapete strukture (Hobotnica 2010 in Drevo življenja/spoznanja 2011)
…
Toplo vabljeni na toplo!
Povezava na spletu:
http://www.cirkulacija2.org/?page_id=1431