Drevo spoznanja in Hrupni robot v C2
Published on December 9th, 2011V torek, medicine 13. 12. 2011 vas ob 20.00 uri vabimo v zakurjene prostore Cirkulacije2 v tovarni Rog, kjer bosta Stefan Doepner in Borut Savski predstavila vsak svojega robota oziroma dve kibernetski strukturi. To bo predvidoma tudi zadnji dogodek v letošnji obsežni in precej izčrpujoči seriji dogodkov iz samoprodukcije Cirkulacije 2. Po predstavitvah bo na voljo skromen prigrizek in druženje ob nekaterih vzporednih demonstracijah pravkar minule produkcije Cirkulacije 2. Klju?na besedna zveza je slejkoprej “celovečerni dogodek”.
Obe klibernetski strukturi druži ukvarjanje z elementi “avtonomnega obnašanja”. To pomeni gibanje ali gibi, ki niso neposredna posledica zaznavanja (senzorjev), ampak so del lastnih inercij sistema, kar združuje tako mehanične, električne in tudi programirane lastnosti. Lahko govorimo o ukvarjanju z avtonomnimi sistemi umetnih inteligenc. Sicer pa sta objekta kar precej različna – tako kot avtorja.
Nadaljne predstavitve ali razstave bodo potekale v začetku prihodnjega leta v galeriji Kapelica.
Borut Savski – Drevo spoznanja (Prenapeta struktura III)
Produkcija: KUD Trivia 2011
Tretja po vrsti prenapeta struktura je bila v osnovni obliki že predstavljena konec lanskega leta na gostujoči razstavi Device_Art v Tokiu (organizacija: zagrebški Kontejner in galerija Kapelica), v oktobru letos pa kot del razstave Muzej Robotov v Mariboru(organizacija UGM Maribor). V prenovljeni vsebini bo tokrat prvič na ogled v Ljubljani. Vse prenapete strukture imajo značilnost prenosa gibalne energije s pomočjo torzijsko nasprotno napetih trakov, kar omogoči zabrisanje prejšnjih – enostavnejših, rotacijskih – na?inov giba in prehod v višjo – mistificirano pojavno obliko. Preglednost prenosa je zaradi enostavnosti principa za pozornega gledalca ohranjena, tako da lahko govorimo kar o “uteleseni metafori” (metafora: starogrško ???????? “prenos”).
Drevo spoznanja je skupaj z drevesom življenja eden od temeljnih konceptov zahodno-krščanske kulture in metafori?no izjemno bogato. Drevo spoznanja (The Tree of Knowledge; avtorja: Humberto Maturana in Francisco Varela; prevedeno tudi v slovenščino) je tudi temeljno delo biološke veje kibernetike – avtopoetske teorije (autopoesis: samokreacija) – s katerim je biologija vstopila v kibernetsko dobo. Ker je temeljna misel knjige v definiciji živih sistemov, je s tem na nek način opisana pot tudi do Drevesa življenja.
http://www.3via.org/prenapete_strukture/
http://www.3via.org
Stefan Doepner: noiseBot (Hrupni robot)
predstavitev dela v razvoju
avtor: Stefan Doepner
soautor: Lars Vaupel
Stefan Doepner bo predstavil delo v razvoju noiseBot. S tem delom Stefan Doepner nadaljuje svoje večletno raziskovanje in ustvarjanje različnih možnosti dinamičnega predvajanja zvoka, kot so npr. njegovi rotirajoči inštrumenti in zvočniki. Tokrat je v sodelovanju z umetnikom in inženirjem Larsom Vaupelom ustvaril avtonomno robotsko zvočno platformo.
Izhajajoč iz kritike zvočnih sistemov, ki s streljanjem zvoka patronizirajo poslušalca, avtorja z avtonomno premično zvočno platformo skušata osvoboditi zvok iz statičnega zapora. noiseBot zvoka ne “meče” iz statične točke, temveč je ustvarjalno orodje za obravnavo zvoka v prostoru na zelo različne načine. S premikanjem v prostoru in sebi lastnim programiranim vedenjem, je noiseBot zvočni akter, ki ustvarja dinamični zvočni prostor.
Na torkovi predstavitvi vam bo Stefan Doepner predstavil noiseBot in možnosti njegove prihodnje aplikacije v gledališču, plesu, …
Toplo vabljeni!
Projekt je podprlo Ministrstvo za kulturo RS
Produkcija: KUD Obrat
Podpora: f18institut in Cirkulacija2
http://www.obrat.org
http://www.f18institut.org/
Cirkulacija 2:
Iniciativa Cirkulacija 2 je umetniški produkcijski kolektiv, ki se ukvarja s produkcijo sodobnoumetniških raziskujočih platform na tehnoloških področjih umetnosti. Intermedialnost, interdisciplinarnost, samoorganizacija in samoprodukcija. Iniciativa redno trikrat letno izvaja kolektivne produkcijske platforme imenovane Platforme za totalno umetnost. Oba prej omenjena avtorja sta tudi med ustanovitelji Cirkulacije 2.