Neža Knez in Tin Dožić “PARALELNA PRETAKANJA”
Published on July 22nd, 2023V dneh od torka, 25. julija do četrtka, 27. julija 2023 vabljeni v Cirkulacijo 2, Podhod Ajdovščina Ljubljana, na tridnevni intenziv
Neža Knez in Tin Dožić “Paralelna pretakanja”
Program:
Torek, 25. julij ob 20.00: Otvoritveni performans *
Sreda, 26. julij ob 19.00: Vodstvo po razstavi in pogovor z umetnico/kom
Četrtek, 27. julij ob 18.00: Koncert z voskom in zaključni ogled razstave
*POMEMBNO: Na otvoritveni performans obiskovalke/ce prosimo da ne zamujajo. Vrata v času performansa se zaprejo!
Razstava je na ogled od 25. do 27. julija 2023 – umetnica in umetnik bosta prisotna ves čas odprtja galerija, med 14–20h
Projekt Paralelna pretakanja je strukturiran kot tridnevni dogodek. V torek, 25.7.2023 se začne z intermedijskim performansom, ki postane instalacija katero si lahko ogledate do 27.7.2023. Naslednji dan, 26.7.2023 umetnica in umetnik popeljeta obiskovalce po razstavi, ob kateri bo potekal sproščen pogovor. Zadnji dan, 27.7.2023 izvedeta zaključni zvočni koncert z voskom.
Interdisciplinarni performans in instalacija Paralelna pretakanja raziskujeta prepletanje naših čutov in procesov, nad katerimi nimamo nadzora, a so nenehno prisotni v nas samih in zunaj nas. Različnih materialov v njihovi transformaciji, ter trajanju in oblikovanju, ki se odvijajo pred očmi občinstva. Umetnica in umetnik s performansom pritegneta pozornost na običajno skrite procese ustvarjanja, s katerimi se obiskovalci srečujejo ob vstopu v prostor. Skozi dogajanje v živo se instalacija v galerijskem prostoru aktivira in se preobrazi v prostor doživljanja.
Umetnica zapiše: “Enako grmovje, trnje, drevesa, podobni zvoki in različne poti, ki jih ustvarja isti potok, mi sporočajo nekaj, česar prej nisem opazila in mi dajejo razloge, da začnem o tem prostoru razmišljati na makro ravni; začnem ga snemati in razslojevati. Postopoma prinašam stvari iz zunanjega prostora v studio ter z njimi eksperimentiram in opazujem, kaj se dogaja in ustvarja skozi ta proces.
Pozornost začenjam usmerjati na mikro spremembe, ki se dogajajo pred našimi očmi.”
Med izvajanjem performansa je publika priča zvočnemu oblikovanju različnih materialnih procesov s katerimi umetnica in umetnik manipulirata na licu mesta, ustvarjajoča elektro-akustično zvočno in vizualno kuliso, pri čemer uporabljajta materiale, kot so čebelji vosek, smola, ogenj, voda, cvetje, celuloidni film in elektronske komponente, raziskujoča njihove odnose in lastnosti. S tem delom se poglabljata v lastno fascinacijo nad naravo in lastnostmi mehanike, kinetike ter svetlobe. Poleg omenjenih elementov performans in instalacija vsebujeta tudi pripovedni sloj, ki vključuje pretakanje subjektivnosti in in se poigrava z dvojnostjo skozi pogosto menjavanje pripovednih ravni in jezikovnih registrov.
Neža Knez (Ljubljana, 1990) v svojem delu raziskuje potenciale in možnosti znotraj fiktivne strukture, katera se pojavlja v stvarnem času in prostoru. Zanimajo jo odnosi, ki se dogajajo v procesu strukturiranja forme, pa naj bo to gibljiva slika, zvok, jezik, instalacija z mešanimi mediji. V zadnjih letih veliko časa posveti raziskavi gibljive slike in prostoru zunaj nje, kar je zanjo potencial za ustvarjanje situacij s kiparskimi in kinematografskimi elementi, zvokom, glasom, besedilom in njegovo artikulacijo. Navdušuje jo materialnost svetlobe, intenziteta pikslov, taktilnost zvoka, volumnost pogleda ter njihova pojavnost skozi različne koreografije.
Tin Dožić (Reka, 1989) je končal študij psihologije na Hrvaških študijih Univerze v Zagrebu (2016) in študij novih medijev na Akademiji likovnih umetnosti v Zagrebu (2016). V svoji praksi pogosto izhaja iz medija zvoka in se ukvarja s terenskim snemanjem, radiom, eksperimentalno glasbo in multimedijskimi instalacijami. Področja njegovega zanimanja so materialnost medijev, (temna) ekologija, DIY kultura, antropocen in geologija, srečanje znanosti in umetnosti, spanje in sanje.
Zahvale: Cirkulacija2, Svetlobna Gverila, Tatiana Kocmur, Maja Pahor, Hrvoje Spudić, Pogon Jedinstvo, Ivan Slipčevič, Oddelek za animirani film in nove medije ALU Zagreb, Galerija Miroslav Kraljević, Studio Pangolin.
Projekt je financiran iz sredstev Mestne občine Ljubljana in Ministrstva za kulturo Republike Slovenije.